انتخاب صفحه
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس

معرفی دانشگاه آزاد اسلامی واحد صوفیان

 

 معرفی واحد:

درعصر دانش و فناوری های نوین و در عرصه تلاش ملتها برای دستیابی به راز و رمز سرافرازی و ماندگاری ، بی شک دانشگاهها به عنوان کانونهای اصلی تولید علم و فراگیری معرفت همگانی نقشی سرنوشت ساز دارند و توسعه آنها زمینه ساز توسعه در همه ابعاد و جنبه هاست . درک این نیاز و ضرورت پاسخگویی به خیل عظیم جوانان مشتاق تحصیلات عالیه ، در سالهای آغازین دهه شصت ، به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از پدیده های موفق و ره آوردهای با ارزش انقلاب اسلامی ایران انجامید .

 شهر صوفیان با قابلیت های زیاد سرمایه گذاری در زمینه های های صنعتی و تولیدی یکی از شهرهای مهم از نظر اقتصادی بشمار میرود و با توجه به نیاز موجود وعدم امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و نبود واحد دانشگاهی در این شهر و قرار گرفتن در موقعیت ویژه جغرافیایی جاده ترانزیت بین المللی،فرهیختگان و مسئولین و دلسوزان شهرستان برآن داشت تا در زمینه های علمی آموزشی در مقاطع تحصیلی عالی گامی نو برداند به همین منظور با اخذ مجوز تأسیس ایجاد مرکز آموزشی در سال ۱۳۸۲و موافقت ریاست عالی دانشگاه، توانستند در سال ۸۳ با پذیرش۲۲۰دانشجو در دو رشته تحصیلی کامپیوتر و حسابداری در دو ساختمان استیجاری فعالیت علمی و آموزشی خودرا آغاز نمایند.

 واحد تازه تأسیس شده به تناسب دستیابی به امکانات ، مسیر توسعه و رشد کمی و کیفی را پیمود و به یمن این حرکت علمی فرهنگی و همراهی هیأت مؤسس و مسئولین اجرایی و خیرین، با تهیه زمین در کیلومتر ۳ جاده صوفیان –شبستر جهت احداث مجتمع آموزشی در اواخر سال ۸۴ عملیات اجرایی ساختمان آغاز شد و در اواخر سال ۸۵ فاز اول مجتمع آموزشی به بهره برداری رسید و دانشگاه در ساختمان تازه تأسیس با ۱۴رشته تحصیلی به فعالیت خود ادامه داد.این واحد گام های پیشرفت و نیل به اهداف تعیین شده رابا همت ریاست دانشگاه و مسئولین شهر سپری نمود وتوانست در آذر ماه سال ۸۶ به واحد مستقل ارتقاء یابد.

 در راستای ارتقاءکیفی و کمی آموزش در دانشگاه آزاد اسلامی واحد صوفیان در سال۸۷ با ساخت واحدهای کارگاهی و آزمایشگاهی به مساحت ۶۲۴مترمربع وافزایش رشته های فنی و مهندسی زمینه ارتقاءسطح کیفی و علمی آموزش گردید.

تا اینکه توانست بااحداث ساختمان رفاهی و سلف سرویس به مساحت ۲۳۰۰ متر و شروع احداث ساختمان اداری و آموزشی ۵ طبقه به مساحت ۳۸۵۰متر مربع در سال های ۸۸ تا ۹۰ ، یک تلاش جمعی و پیگیری مستمر مسئولین و همت والاي آنان را به عرصه نمایش گذاشت تاواحد در مسیر رشد و توسعه روزافزون قرارگیرد و اکنون دارای۴۲۰۰۰مترمربع زمین ملکی و ۳۰هکتار زمین در دست تحویلو ۱۰۸۶۰ متر مربع فضای آموزشی واداری و ۱۵ باب کارگاه و آزمایشگاه مجهز و ۵۳ رشته تحصیلی در مقاطع مختلف و ۵۲۰۰ دانشجو از بدو تاسیس تاکنون می باشد

 موفقیت های متعدد در زمینه های علمی و فرهنگی و پژوهشی همچون رتبه های برتر کشوری در مسابقات علمی، رباتیک، رقابتهای ورزشی و فرهنگی و با حضور درخشان در نمایشگاه های علمی و اختراعاتو با امکاناتی که درحال حاضر از آن برخوردار است موجب شده این واحد جایگاه ویژه ای در بین دانشگاههای کشور کسب کند .

 اهداف:

۱٫      تقویت فضائل اخلاقی، ایمان و امید به آینده در میان دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان و پرورش فارغ التحصیلان، پژوهشگران و کارآفرینان توانمند، مومن و متعهد به کشور و ديگر جوامع انساني.
۲٫      کسب جایگاه شایسته و در خور شأن در چند زمینه تخصصی در کشور، منطقه و جهان.
۳٫      ایجاد محیط یادگیری پویا، خلاق و نوآور و ارتقای کیفیت و متحول نمودن امور آموزشی و پژوهشی.
۴٫      همگام شدن با تحولات علمی جهان و ایفای نقش موثر در عرصه‌های جهانی، کسب فناوریهای نوین و کاربردی کردن و تجاری سازی دستاوردهای علمی و پژوهشی.
۵٫      ایجاد و حفظ تعاملات و ارتباطات سازنده در راستای فعالیتهای آموزشی، پژوهشی و فرهنگی با نهادهای تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در کشور.
۶٫       افزایش سهم دانشگاه در تولید، توسعه و انتقال علم و فناوری و ارتباط و همکاری با مراکز علمی، حوزوی و دانشگاهی و فرهنگی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی.
۷٫      تحول مدیریتی و ساختاری، اصلاح تشکیلات و فرآیند‌ها و بهبود مستمر آن جهت بهره گیری موثر از امکانات و منابع (انسانی، مالی، فیزیکی و…)
 
مأموريت واحد:

اهداف و چشم انداز
اهداف:  
ماموریت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی  پیشبرد و گسترش دانش مهارت و پرورش افراد خلاق و متفکر در زمینه های مختلف علم و فناوری در سایه ارتقای کیفیت زندگی دانشگاهی است. همچنین بر عهده خود می داند تا با افزایش کیفیت خدمات آموزشی و پژوهشی خود، پاسخگویی مناسب به انتظارات آموزشی و پژوهشی مختلف جامعه و ذی نفعان خود باشد. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک مرکز علمی معتبر و عظیم در سطح کشور و منطقه ماموریت دارد به ارتقاء سطح رفاه و رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و نیز تولید و انتشار علم کمک کند.
همچنین ماموریت دارد تا بنا بر ارزشهای زیر بنایی خود در حفظ هویتهای معنوی و اسلامی بکوشد و با ایجاد و پایبندی و به رقابت علمی سالم با سیستم ها و نهادهای آموزشی و تحقیقاتی و ارایه برنامه های درسی متناسب با عصر اطلاعات به پر کردن شکاف رو به گسترش بین فناوری جدید و نسل جدید همت گمارد.
 
چشم انداز:
دانشگاهی کار آفرین و موثر در رشد و توسعه اقتصادی کشور، برتر در ارائه خدمات آموزشی و پ‍وهشی به اقشار مختلف جامعه، پیشتاز در تولید علم، نظریه و اندیشه در سطح آسیای جنوب غربی، مجهز به مراکز پ‍وهشی پیشرفته بر اساس استانداردهای بین المللی، پاسخگو به انتظارات جدید جامعه و شناخته شده در مجامع معتبر بین المللی که دانش آموختگان آن، جامعه انسانی آینده را خواهند ساخت.
پاسخگویی به نیاز های جامعه و ایجاد رضایت مندی از جمله نتایج برنامه ریزی و عملکردی خوب یک مجموعه دانشگاهی است که اساساً بستر توسعه سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی  و فرهنگی یک جامعه پویا تلقی می شود. عمده شاخصهای توسعه را باید در میزان توسعه دانش فنی و صدور دستاوردها و رفع نیازهای جامعه دانست و از این رهگذر الزاماً باید در سالم سازی تفکر اجتماعی اقدام کرد.
با توجه به عدم پایداری نسبی اقتصادی ، کاهش نرخ جمعیت و افزایش جدی رقابت در عرصه آموزش عالی ، تحقیقات و فناوری با استفاده از تکنولوژی نوین آموزشی و پژوهشی ضرورت دستیابی به موفقیت های ممتاز و برتر در سطح واحدهای منطقه امری است اجتناب ناپذیر از این رو چشم انداز دانشگاه برگرفته از ماموریت ها و اهدافی است که یکی از اهداف ویژه آن کسب شایستگی ممتاز (Distinctive Competencies) در بعضی از تخصص ها در گروههای آموزشی می باشد که بسته به ظرفیت های بالقوه یک واحد دانشگاهی در برنامه جامع آموزشی و پژوهشی آن واحد گروه تحقیق مورد نظر بعنوان شایستگی ممتاز بتواند واجد مزیت رقابتی گردد که ضمن جلب مشتاقان به تحصیل و تحقیق و تأمین بخش عمده ای از هزینه های مالی دستاورد آن بقاء و توسعه واحد دانشگاهی و انجام رسالت اصلی مبنی بر نخبه پروری ، تولید علم و اشاعه آن ، پاسخگویی به نیازها و حل مسائل جامعه خواهد بود.
چشم انداز دانشگاه آزاد اسلامی واحد صوفیان شامل : توسعه برنامه مدار، افزایش کیفیت و بهبود مستمر خدمات و رضایت مندی دانشجویان عزیز می باشد.

 

 

روسای واحد از بدو تأسیس :

 

راه انداز و اولین رئیس : دکتر احد شاددل تلی ۸۳ تا ۸۴

مهندس حسین چراغی۸۴ تا ۸۶

دکتر جواد صاحبی کوزه کنان ۸۶ تا ۹۱

مهندس حسین خسروی فر ۹۱ تا ۹۵

دکتر جعفر رحمانی کهنموئی ۹۵

دکتر جواد صاحبی کوزه کنان ۹۵ – ادامه دارد